Co to jest geocaching? Na czym polega geocaching?

Geocache skrzynka

Co to jest geocaching? Choć to pytanie nie jest najczęściej zadawanym wakacyjnym pytaniem, to warto właśnie z uwagi na trwający okres letni poznać na nie odpowiedź. Zobacz co to jest geocaching i dlaczego warto wziąć udział w tej zabawie.

Niewiele osób spotyka się na co dzień z frazą geocaching, choć zasady tej zabawy prawie każdy „kojarzy”. Co to jest geocaching? Zabawa ta polega na odnajdowaniu za pomocą współrzędnych skrzynek i skrytek, pozostawionych w danym miejscu przez innych graczy. Fanty znajdują się w skrzynkach o różnej wielkości i wyglądzie, w zależności od poziomu trudności jaki reprezentuje dana skrytka.

W każdej ze skrzynek możemy znaleźć różne przedmioty – przypadkowe lub związane w jakiś sposób z historią miejsca, w którym dana skrzynka się znajduje. Obowiązkowym wyposażeniem skrytek są również tzw. logbook’i, czyli papierowe dzienniki wpisów. Notesy te są podstawą do uznania skrytki za znalezioną. Po odszukaniu danej skrzynki, oprócz odręcznego wpisu w dzienniku, należy również zaznaczyć ten fakt w specjalnej aplikacji.

Skrytek nie umieszcza się w miejscach zakazanych i chronionych, np. poza szlakami w rezerwatach i parkach narodowych. Pojemniki nie powinny przypominać wyglądem niebezpiecznych przedmiotów ani być zaklejone w sposób uniemożliwiający ich otworzenie. Skrytki powinny z kolei być trwałe i szczelne, na wypadek niesprzyjającej pogody lub ingerencji zwierząt.

Skarb skrzynka

Na czym polega geocaching?

Odpowiadając na pytanie co to jest geocaching przechodzimy płynnie do tego, na czym polega cała zabawa. Geocaching to tak naprawdę poszukiwanie skarbów za pomocą GPS z tym, że nie zbieramy fantów dla siebie, a pomagają nam współrzędne geograficzne. W tym celu powinniśmy pobrać specjalną aplikację, która umożliwia zapoznanie się z opisem wybranej skrytki oraz jej lokalizacją. Jeśli wybieracie się na poszukiwania po raz pierwszy warto wybrać skrzynkę o łatwym poziomie trudności, która nie będzie wymagała większych przygotowań. Po odnalezieniu skrytki możemy obejrzeć znajdujące się w niej przedmioty, wymienić coś, uzyskać informację lub rozwiązać zagadkę – wszystko zależy od tego, co znajduje się w skrzynce. Gra polega więc ni mniej ni więcej niż na aktywnym spędzaniu wolnego czasu w połączeniu z poszukiwaniem fantów dla satysfakcji.

Zalety geocachingu.

Jeśli chodzi o zalety geocachingu bezapelacyjnie należy zacząć od tego, że jest to przede wszystkim aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu, co w dobie konsol, komputerów i miliona innych, elektronicznych pochłaniaczy czasu stanowi nie lada unikat. Geocaching jest dedykowany nie tylko osobom lubiącym gry terenowe i podążanie za mapą, ale także wszystkim tym, którzy chcieliby po prostu urozmaicić swój niedzielny spacer czy wypad na grzyby. Geocaching jest także świetną alternatywą dla leniuchowania w domu w trakcie wakacji.

Geocaching skrzynka

Niektóre skrzynki są związane z jakimś wydarzeniem (tzw. event), które polega na tym, że geocacherzy spotykają się w określonym miejscu i czasie, aby wymienić doświadczeniami i lepiej się poznać. Tego typu wydarzenia to dodatkowa szansa na poznanie nowych ludzi i zawiązanie przyjaźni na dłużej.

Historia geocachingu

Geocaching jest naprawdę świetnym sposobem na spędzenie wakacji w kreatywny i ciekawy sposób. Świeże powietrze, ruch, ćwiczenie sprawności i orientacji w terenie to tylko niektóre z licznych plusów geocachingu. Skoro wiecie już co to jest geocaching, warto zorganizować z przyjaciółmi lub samemu wypad na poszukiwanie skarbów. Satysfakcja i fun, jakie przyniesie Wam znalezienie skrzynek z pewnością zmotywują do dalszych poszukiwań i dostarczą rozrywki w przypadku wakacyjnej nudy 🙂

Loading...

Podobne Artykuły

Poprzedni Wpis Następny Wpis

Komentarze

  • DaRiA18
  • 13 sierpnia 2019
  Odpowiedz

  Niedawno się tym zainteresowałam i teraz ze znajomymi regularnie ruszamy na takie wycieczki – są ekstra! 😀

  • Sara1
  • 15 sierpnia 2019
  Odpowiedz

  Też ostatnio paczką wybraliśmy się na geocaching i powtarzamy to w najbliższy weekend 😀

   • Paweł
   • 20 sierpnia 2019
   Odpowiedz

   My podobnie, dopiero co byliśmy i było świetnie. Wybieramy się ponownie za dwa tygodnie, bo w najbliższy weekend ma być oberwanie chmury 😛

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0 udostępnień