Czym jest dynia i jak ją wykorzystać?

Dynia

Dynia to bez wątpienia jedno z najbardziej jesiennych warzyw. Wykorzystywana w kuchni, dekoracjach oraz domowych zabiegach pielęgnacyjnych posiada szereg innych, mało znanych zastosowań i ciekawą historię. Jak jeszcze wykorzystuje się dynię?

Dynia posiada szereg właściwości leczniczych i kulinarnych, stanowi także wyrazisty element każdej jesiennej dekoracji. Wykorzystywana już w XV wieku do różnego rodzaju potraw zaskarbiła sobie uznanie wielu kucharzy na całym świecie. Dynia to także motyw przewodni znanego zachodniego święta – Halloween – a także symbol jesieni w wielu kulturach świata. Równie cenne co sama dynia są jej pestki, które można jeść np. prażone lub korzystać z dobrodziejstw wytwarzanego z nich oleju.

Czym jest dynia?

Wiele osób kojarzy to warzywo jedynie z dekoracjami jesiennymi, Halloween czy bajką o Kopciuszku. Dynia to roślina jednoroczna z rodziny dyniowatych, która obecnie liczy aż 20 odmian – choć w Polsce znane są tylko dwie. Częścią jadalną jest jej owoc, czyli tzw. jagoda. Zwykle liczy kilkanaście centymetrów średnicy i waży od kilku do kilkunastu kilogramów. Popularne jest także spożywanie wysuszonych lub prażonych pestek dyni.

Dynia w kuchni

Historia dyni

Historia dyni sięga kilku tysięcy lat p. n. e. Źródła podają, że dynia była spożywana w Peru już 3000 lat p. n. e, a w Meksyku około 500 lat p. n. e. W starożytności pojawiała się również w jadłospisie Europejczyków i mieszkańców Bliskiego Wschodu. Na stałe zagościła w Europie m. in dzięki Żydom mieszkającym na terenie obecnych Włoch – przyrządzano z niej wówczas potrawy na pierwszy dzień kalendarza żydowskiego i Chanukę oraz licznym hiszpańskim wyprawom kolonizacyjnym.

Dynia w kuchni

Ciasta, desery, zupy, placki, przetwory i sałatki – ilość dań jakie można przygotować z dyni nie ma w zasadzie końca. Dynia w kuchni to przede wszystkim ciasto dyniowe oraz gęsta, rozgrzewająca zupa dyniowa. Nierzadko dodaje się do niej pieprz kayenne oraz imbir. Tego typu zupa szczególnie dobrze smakuje gdy miąższ dyni uprzednio przysmaży się delikatnie na maśle, a następnie podpiecze w piekarniku.

Dynia zupa

Dynia jest także składnikiem dżemów, przecierów i soków dla dzieci. Sporo osób włącza ją w swoją dietę odchudzającą, ponieważ – mimo uczucia sytości, jakie wywołuje – jest niskokaloryczna i lekkostrawna.

Równie często w kuchni wykorzystuje się pestki dyni – wysuszone lub uprażone stanowią doskonałą zdrową przekąskę. Używa się ich również jako dodatek do pieczywa. Do deserów i bardziej wyszukanych dań wykorzystuje się kwiaty dyni, które kandyzuje się i stosuje jako smaczną ozdobę.

Pestki dyni

Właściwości dyni

Dynia posiada szereg zbawiennych dla naszego zdrowia i samopoczucia zastosowań. Jedną z podstawowych właściwości dyni jest wysoka zawartość błonnika. Dynia zawiera także wiele cennych witamin (A, C, B1, B2, B3, B5, B6) oraz minerałów takich jak potas, magnez, fosfor, wapń, żelazo, sód, kwas foliowy oraz karoten.

Równie cenne są pestki dyni – ich regularne spożywanie pozytywnie wpływa na wzrost i wytrzymałość włosów i paznokci, a wytwarzany z nich olej z pestek dyni wykazuje silne działanie przeciwzapalne.

Symbolika dyni – Halloween

Symbolika dyni ściśle wiąże się z zastosowaniami, które słusznie (lub mniej słusznie) przypisywano jej przez lata. W dawnej kulturze indiańskiej dynia stanowiła materiał, z którego wyrabiano naczynia i rzeźby. W średniowiecznej Polsce spożywały ją wszystkie klasy społeczne, zarówno chłopi, jak i szlachta. Wierzono także, że jej pestki dodają wigoru, dlatego w niektórych regionach Polski pan młody w noc poślubną zakładał dyniową maskę i spożywał pestki wierząc, że dzięki tym rytuałom sprosta małżeńskim wyzwaniom pierwszej nocy.

Dynia halloween

Aktualnie dynia jest bez wątpienia symbolem jesieni, a także zachodniego święta zdobywającego coraz większą popularność również w Europie – Halloween. Jako, że jest to święto duchów obchodzone w wigilię Dnia Wszystkich Świętych, to właśnie dynia stanowi jego symbol – warzywo to uznawane jest za posiadające moc przyzywania zmarłych.

Dynia to warzywo posiadające wiele cennych składników odżywczych i ciekawą historię. Bogata i różnorodna symbolika oraz szeroki wachlarz zastosowań sprawiają, że warto sięgać po nią jak najczęściej – szczególnie jesienią, kiedy jest świeża i łatwo dostępna. Poza sezonem warto włączyć do codziennej diety dyniowe przetwory lub olej z jej pestek.

Loading...

Podobne Artykuły

Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0 udostępnień