Co to jest padel? Nowy sportowy trend, którego naprawdę warto spróbować!

Padel

Padel to jest połączenie tenisa i squasha, więc nie tylko brzmi ciekawie, ale i znacznie łatwiej jest ogarnąć zasady, jeśli już dana aktywność jest zbliżona do znanego nam sportu. Dopiero niedawno dowiedziałam się co to jest padel i muszę przyznać, że wydaje się to bardzo interesująca aktywność.

Niedawno przeglądałam sieć w poszukiwaniu kolejnych inspiracji i trafiłam na zagadnienie dotyczące tego co to jest padel. Okazuje się, że padel to jest to nie tylko łatwa w zrozumieniu i opanowaniu gra stanowiąca połączenie squasha i tenisa, ale także mega popularny (szczególnie w Hiszpanii i Argentynie) sport drużynowy, który ma wielu fanów właściwie na całym świecie. Dodatkowo zasady nie są zbyt skomplikowane, więc w padel może grać każdy, powstaje coraz więcej kortów, a zainteresowanie rośnie.

Co to jest padel?

Co to jest padel?

Gwoli ścisłości warto zacząć od tego co to jest padel? Padel to jest sport zespołowy, który stanowi połączenie squasha i tenisa. Padel sam w sobie jest dość młodym sportem, gdyż powstał pod koniec lat 60. XX wieku w Meksyku. Nazwa pochodzi od angielskiego słowa „paddle” czyli wiosło, gdyż początkowo grano w padel drewnianymi rakietkami, które bardzo przypominały wiosła właśnie.

Na przestrzeni kolejnych lat padel zyskał dużą popularność na całym świecie. W końcu trudno się dziwić – padel jest sportem dedykowanym dla każdego. Gra w parach, na niewielkim korcie, lekkimi rakietkami – ciężko wyobrazić sobie inną, równie przyjemną, a jednocześnie poprawiającą naszą kondycję i zdrowie aktywność fizyczną, prawda?

Jak grać w padel? Zasady gry w padel

Jeśli kiedykowiek graliście w tenisa lub squasha (swego czasu to były naprawdę modne aktywności), gra w padel nie powinna sprawić Wam większych problemów. W padel grają więc zarówno dzieci, jak i seniorzy – wikipedia podaje oficjalny przedział wiekowy na 7-70, ale grać może naprawdę KAŻDY.

Zasady gry w padla są dość proste. Piłkę serwujemy zawsze „z dołu”, z wysokości biodra. Piłka tylko raz musi odbić się od kortu, a następnie przedostać się na stronę przeciwnika. Gracz sam decyduje czy pozwolić piłce na odbicie, czy też od razu odbić ją z powietrza. Już po odbiciu od kortu piłka może raz odbić się od ściany lub siatki. Gracz, który odbiera piłkę może ją przebić ją od razu do przeciwnika, lub też odbić ją najpierw od bocznej ściany boiska. Jeśli piłka jednak odbije się w tym miejscu zanim dojdzie do gracza, jest to faul; wówczas punkt zdobywa przeciwnik. Przy grze w padel obowiązuje taki sam system punktacji jak w przypadku tenisa.

Kto może grać w padla? Sport dla każdego!

Kto może grać w padla? Z oficjalnych danych na stronie internetowej, którą każdy z nas traktuje jako podstawowe kompendium wiedzy – mianowicie Wikipedii – wynika, że padel to sport dla osób w wieku od 7 do 70 lat. Co to znaczy? Zasady gry w padla są dość proste, podobne do tenisowych. Gra sama w sobie nie wymaga wielkich nakładów siły, doświadczenia czy talentu, a więc w padla mogą grać zarówno dzieci, jak i dorośli i seniorzy.

Kort do padla

Boisko do gry w padla i rakieta do padla – specjalistyczny sprzęt?

Korty do padla są dość charakterystyczne, ale w większych polskich miastach powstaje ich już coraz więcej. Boisko do gry w padla jest niewielkie – jego wymiary to jedynie 20 x 10 m, co oznacza, że standardowy kort do tenisa pomieściłby trzy takie boiska do padla. Dookoła i na środku znajdują się siatki, od których piłka – w zależności od konkretnej fazy gry – może lub nie powinna się odbić.

Gra w padel wymaga użycia specjalnych rakiet do padla. Rakieta do padla – w przeciwieństwie do tradycyjnej rakiety tenisowej – nie posiada naciągu. Rakietka do padla jest również bardzo lekka i wytrzymała, wykonana najczęściej z włókna węglowego. Co ciekawe, posiada także specjalny, nieelastyczny sznurek, który – na wszelki wypadek – mocuje się do nadgarstka.

Loading...

Podobne Artykuły

Poprzedni Wpis Następny Wpis

Komentarze

    • Grzegorz
    • 5 lipca 2021
    Odpowiedz

    Świetna gra, wymagająca i wyczerpująca. Ale właśnie dlatego jest to bardzo dobra gra. Można poprawić kondycje i sprawność ruchową. No i świetna zabawa przy okazji. Szkoda tylko, że tam mało kortów jest w Polsce, ale przybywa więc można się cieszyć 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0 udostępnień