Koniec wakacji – co czeka nas w szkole we wrześniu?

Koniec szkoły

Koniec wakacji to w tym roku czas bardzo niepewny. Nowe obostrzenia i rozporządzenia dotyczące standardów sanitarnych i bezpieczeństwa stanowią nie lada trudność nie tylko dla dyrektorów placówek, ale i samych uczniów. Sprawdź co czeka nas w szkole we wrześniu!

Koniec wakacji już właściwie za nami. Uczniowie ruszyli już do szkół, w których czeka na nich masa nowych zasad wynikających z zaleceń i obostrzeń dotyczących wirusa Covid-19. O co dokładnie chodzi i jak ma wyglądać funkcjonowanie w placówkach szkolnych?

Różne godziny przychodzenia do szkoły

Obostrzenia w szkołach płynące z zaleceń resortów szkolnictwa i edukacji są nie tyle obowiązkowe, co właśnie zalecane, dlatego też każda szkoła ustala własne – możliwe do spełnienia – warunki mające na celu zminimalizowanie ryzyka zarażenia. I tak, pierwszym z zaleceń było zapewnienie uczniom przestrzeni w szatniach i boksach szkolnych. Ponieważ wiele placówek nie jest w stanie zagwarantować uczniom wystarczająco dużo przestrzeni, zastosowano rozwiązanie zastępcze – różne godziny rozpoczęcia zajęć. Wszystko po to, aby zminimalizować kontakt uczniów w przestrzeni wspólnej. Niestety, niewątpliwym minusem takiego rozwiązania jest system niemal dwuzmianowy, w wyniku którego uczniowie będą kończyć zajęcia późnym popołudniem.

Obostrzenia w szkołach

Dezynfekcja, mycie rąk i maseczki

Koniec wakacji dla uczniów nie oznacza rozstania z maseczką i dezynfekcją rok. Podobnie jak w sklepach, galeriach handlowych i innych punktach usługowych, tak i w wielu szkołach obowiązek noszenia maseczki w przestrzeniach wspólnych ma zostać zachowany. Również kwestia dezynfekcji rąk pozostaje mocno na tapecie – zapewnienie uczniom tej możliwości nie tylko w toaletach, ale i przy wejściu do szkół to kwestia niemal pierwszorzędna.

Zajęcia w jednej klasie i wietrzenie sal

W rekomendacjach dla szkół znajdują się także zapisy o konieczności wietrzenia sal lekcyjnych oraz umożliwieniu uczniom zajęć w jednej sali. I znów, chodzi o ograniczenie konieczności kontaktu uczniów jednej klasy z innymi uczniami i pracownikami szkoły.

Dziecko w szkole

Przerwy o różnych porach

Kolejne obostrzenia w szkołach, które wiele szkół zdecydowało się wprowadzić, to różne godziny przerw dla poszczególnych klas. Motywacją jest oczywiście zminimalizowanie kontaktu między uczniami. W praktyce, szkoły decydują się np. na wprowadzenie przerw na korytarzu dla klas o parzystych numerach w czasie parzystych przerw i analogicznie, dla klas i przerw nieparzystych. Niektórzy dyrektorowie zalecają uczniom spożywanie posiłków i spędzanie czasu w trakcie przerw w klasach.

Koniec wakacji to dla wielu uczniów smutny moment, a w obecnych czasach również niewątpliwa dawka stresu. Chociaż z zewnątrz wiele może się zmienić, to pamiętajcie, że nauka i szkolne przyjaźnie to te cechy szkoły, które się nie zmienią i powinny być dla Was swego rodzaju siłą napędową. Tak więc uważajcie na siebie i powodzenia!

Loading...

Podobne Artykuły

Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0 udostępnień