Najlepsze filmy katastroficzne wszech czasów – nasz ranking

Tornado kataklizm

Niniejsze filmy katastroficzne wszech czasów to absolutne perełki w dziedzinie filmów skłaniających do refleksji. Niedawno obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi – jednym ze sposobów docenienia wartości życia na naszej kuli ziemskiej może być właśnie ambitny seans filmowy. Sprawdź!

Filmy katastroficzne z pewnością nie należą do najlżejszych gatunkowo produkcji filmowych. Katastrofa jest bowiem gatunkiem filmowym ukazującym trwający bądź mający nastąpić kataklizm, jakim jest pożar, zatonięcie okrętu, rozbicie samolotu czy też kolizja z asteroidą lub klęskę żywiołową, taką jak trzęsienie ziemi, tsunami, gwałtowny wybuch wulkanu, lawina śnieżna, tornado czy huragan. Najlepsze filmy katastroficzne to jednak kino zdecydowanie warte uwagi każdego, nie tylko z uwagi na niesamowite efekty specjalne, ale przede wszystkim refleksję i spostrzeżenia dotyczące życia na ziemi, które każdy może z nich wyciągnąć. Sprawdźcie nasze propozycje najlepszych filmów katastroficznych wszech czasów!

Film katastroficzny „Pojutrze” – katastrofa klimatyczna zagrażająca Ziemi

Nasz ranking otwiera film katastroficzny „Pojutrze” w reżyserii Rolanda Emmericha, który jest obrazem serii kataklizmów klimatycznych zagrażających Ziemi. „Pojutrze” to jeden z tych amerykańskich filmów katastroficznych, które zaliczane są do klasyki gatunku. Głównym bohaterem filmu „Pojutrze” jest klimatolog Jack Hall, który prowadzi na Antarktydzie serię badań dotyczących możliwości wejścia Ziemi w nową epokę lodowcową. Naukowiec gorąco apeluje do polityków o podjęcie działań mających zapobiec zagładzie, która – jak przewiduje – zniszczy planetę w przeciągu najbliższego tysiąclecia. Na skutek oderwania się od Antarktydy pokrywy lodowej anomalie pogodowe w postaci gradu wielkości pomarańczy, tornad czy potężnych opadów śniegu w miejscach, w których naturalnie nie występuje sprawiają, że Ziemia zmierza ku nieuchronnej zagładzie. Film katastroficzny „Pojutrze” otrzymał szereg nominacji do prestiżowych nagród filmowych oraz zdobył nagrodę BAFTA za najlepsze efekty specjalne.

Filmy katastroficzne asteroida

Film katastroficzny „Armageddon” – asteroida zagrażająca naszej planecie

Jeśli chodzi o film katastroficzny „Armageddon” warto zacząć opis od informacji, że zdobył on niemal 30 nominacji we wszystkich najważniejszych nagrodach filmowych, w tym 4 nominacje do Oscarów. Jest to dość osobliwa sytuacja w obliczu niemałej ilości negatywnych recenzji, jakie „Armageddon” otrzymał od krytyków. Fabuła filmu „Armageddon” w reżyserii Michaela Bay’a skupia się na odkrytej przez NASA zagrażającej Ziemi asteroidzie, która – według przewidywań specjalistów – ma uderzyć w planetę w przeciągu najbliższych 18 dni. Naukowcy opracowują więc pomysł wysłania na planetoidę dwóch promów z wyspecjalizowanymi astronautami oraz ekspertami w dziedzinie odwiertów, który mają za zadanie umieścić i zdetonować w asteroidzie ładunki wybuchowe. Podróż obu promów to pasmo trudności i licznych niepowodzeń, które powodzenie misji stawiają pod wielkim znakiem zapytania.

Film katastroficzny 2012 – ekranizacja tragicznej przepowiedni Majów

„2012” w reżyserii Rolanda Emmericha to jedna z najbardziej wyczekiwanych produkcji filmowych wszech czasów. Wszystko dlatego, że obraz jest niczym innym jak ekranizacją słynnej przepowiedni Majów, którzy na koniec świata wyznaczyli datę 21 grudnia 2012 roku, przewidując serię kataklizmów i anomalii pogodowych. I faktycznie, film katastroficzny „2012” przedstawia sekwencję różnego rodzaju anomalii pogodowych i kataklizmów, takich jak gigantyczne tsunami, wybuchy wulkanów czy trzęsienia Ziemi, które rozpoczynają apokalipsę. Naukowcy przyczyn niespodziewanych zjawisk upatrują w niepokojących burzach słonecznych na Słońcu. Zarządzony zostaje szczyt państw wchodzących w skład grupy G8, podczas którego uradzone zostaje wybudowanie specjalnych statków, dzięki którym najbardziej wpływowi i bogaci mieszkańcy planety będą mieli szansę przeżyć apokalipsę. Obraz „2012” został nagrodzony kilkunastoma nominacjami do nagród filmowych, w tym dwoma Satelitami, m.in. za efekty specjalne.

Tsunami filmy katastroficzne

Film katastroficzny „Niemożliwe” – rodzinne piekło na wakacjach

„Niemożliwe” przedstawia historię rodziny spędzającej bożonarodzeniowy urlop w ekskluzywnym hotelu, brutalnie przerwane falą tsunami, która pochłonęła mnóstwo ofiar. Historia przedstawiona w dramacie jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami mającymi miejsce w 2004 roku w Tajlandii. Film katastroficzny „Niemożliwe” to fabuła pełna dramatycznych wydarzeń, skupiających nie tylko wokół kataklizmu i jego konsekwencji, ale przede wszystkim walki o przetrwanie i siły, jaką jest miłość rodziców i dzieci. Dużym uznaniem cieszyła się tutaj gra aktorska grającej główną rolę żeńską Naomi Watts, która zaowocowała nominacją do Oscara, oraz debiut aktorski znanego już szerszej publiczności Toma Hollanda w roli jednego z synów głównej bohaterki. „Niemożliwe” uzyskało łącznie niemal 30 nominacji do nagród filmowych, w tym 5 wygranych statuetek Goya, także za efekty specjalne.

Kataklizm - płonący wieżowiec

Film katastroficzny „Płonący wieżowiec” – ognista pułapka

Ostatnia w naszym zestawieniu, lecz z pewnością nie najgorsza propozycja, to film katastroficzny „Płonący wieżowiec” z 1974 roku w reżyserii Johna Guillermina, Stevena McQueena oraz Paula Newmana. Fabuła obrazu opiera się na płonącej pułapce, w której uwięzionych jest ponad 300 osób. Za sprawą wadliwej instalacji elektrycznej dochodzi do potężnego zwarcia na 81. piętrze nowo powstałego wieżowca. Ogień rozprzestrzenia się błyskawicznie, w wyniku czego po kilku godzinach dochodzi do odbywającego się na 135. piętrze bankietu, w którym udział bierze ponad 300 osób. Jako, że strażacy nie są w stanie samodzielnie zapanować nad żywiołem pada propozycja, aby wysadzić znajdujące się na szczycie budynku zbiorniki wodne mieszczące 4 miliony litrów wody. Rozpoczyna się dramatyczna walka z czasem. „Płonący wieżowiec” otrzymał łącznie ponad 20 nominacji do najważniejszych nagród filmowych, w tym aż 8 nominacji do Oscara. Ostatecznie obraz wygrał w trzech oscarowych kategoriach – najlepsza piosenka, najlepsze zdjęcia oraz najlepszy montaż.

Loading...

Podobne Artykuły

Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0 udostępnień