Poradnik początkującego grzybiarza. O czym pamiętać w trakcie grzybobrania?

Poradnik grzybiarza

Pierwsze grzybobranie to dla wielu osób prawdziwie ekscytujące przeżycie. I choć wycieczka na grzyby powinna stanowić przede wszystkim świetną rozrywkę na świeżym powietrzu, o kilku sprawach warto pamiętać.

Pierwsze grzybobranie to dla wielu osób ekscytujące, ale i stresujące przeżycie. Nowe, nieznane dotychczas okoliczności i sytuacja, nieznajomość terenu i bliski – dla niektórych bliższy niż kiedykolwiek – kontakt z naturą mogą przysporzyć nie lada emocji. Niezależnie od tego jakie okoliczności skłoniły nas do podjęcia decyzji o wycieczce na pierwsze grzybobranie warto pamiętać o kilku niezawodnych i uniwersalnych poradach przydatnych w trakcie takiej eskapady. Przed Wami poradnik początkującego grzybiarza!

Odpowiednie ubranie na grzyby

W trakcie jesiennego wypadu do lasu, nie tylko w kontekście grzybobrania, bardzo ważne jest odpowiednie ubranie. Las jest bowiem środowiskiem życia wielu insektów – jak choćby kleszczy – które mogą przenosić groźne dla nas choroby. Pamiętajmy, że w lesie żyją także węże, które – choć nie tak groźne w tej części świata – mogą przysporzyć nam rozmaitych problemów. Właśnie dlatego warto wybrać się na grzyby w porządnych kaloszach lub gumiakach (ewentualnie trapperach). Jeśli chodzi o ubrania na grzyby warto założyć długie spodnie (np. dresy) i długi rękaw; świetnie sprawdzi się bluza z kapturem. Dzięki temu zasłonimy dostępne dla kleszczy i innych owadów rejony ciała narażone na kontakt z owadem, a także zmoczenie i zadrapanie od igieł i gałęzi drzew czy kłujących krzewów.

Podczas kompletowania stroju na grzybobranie ważne jest także odpowiednie nakrycie głowy, szczególnie, jeśli masz długie włosy. Wplątane w nie liście, igły czy owady z pewnością nie przypadną Ci do gustu, ani nie ułatwią ich późniejszego rozczesywania. Aby je dobrze zasłonić świetnie sprawdzi się czapka z daszkiem, wiązana chustka lub po prostu kaptur od bluzy.

Poradnik grzybiarza

Zabierz speca, a nieznajome grzyby zostaw w lesie

Bardzo prawdopodobnym jest, że w trakcie swojego pierwszego wypadu na grzyby nie będziesz w stanie rozpoznać wszystkich jadalnych grzybów. Jeśli tylko nie jesteś w lesie sam/a, to nic nie szkodzi! Jako początkujący grzybiarz każdą wątpliwość warto rozważyć z osobą znacznie lepiej obeznaną z tematem. Właśnie dlatego dobrze by było, aby wśród osób, które wybierają się z Tobą na wycieczkę do lasu znajdowała się co najmniej jedna doświadczona osoba.

Jeśli jednak zdarzy się tak, że nie będziesz mieć pewności co do zebranego grzyba, a doświadczony grzybiarz nie będzie dostępny, nie ryzykuj. Niektóre z niejadanych grzybów powodują bowiem jedynie lżejszą bądź cięższą niestrawność, jednak zdarzają się i takie, które mogą doprowadzić do ciężkich chorób, a nawet śmierci. Nie warto więc podejmować zbędnego ryzyka, szczególnie, że z czasem z pewnością nauczysz się właściwie odróżniać te grzyby.

Liźnij tematu – grzyby jadalne i niejadalne

Jeśli w Twoich najbliższych planach figuruje pierwsze grzybobranie warto choć wstępnie zaznajomić się z tematem. Trudno w jeden wieczór nauczyć się perfekcyjnie rozróżniać wszystkie grzyby, jednak podstawowy, bardzo uproszczony podział na te jadalne i niejadalne rodzaje pozwoli Ci w pełni cieszyć się pierwszym wypadem na grzyby.

I tak, większość grzybów posiadających tzw. siateczkę to propozycje w pełni jadalne. Grzyby, których spód kapelusza pokrywają blaszki, to często rodzaje zaliczane do niejadalnych. Oczywiście, istnieje cała masa grzybów przeczących tej regule, dlatego nie powinniśmy zbierać grzybów sami. Rydze, kurki, kanie czy gołąbki to posiadające blaszki jadalne grzyby, z kolei goryczek żółciowy czy borowik szatański, choć ma pod kapeluszem gąbkę, nie nadaje się do spożycia.

Grzyby niejadalne

Nie hałasuj, nie śmieć i nie niszcz grzybni!

Niezależnie od tego, czy jedziesz do lasu faktycznie zbierać grzyby, czy planujesz jedynie potowarzyszyć osobom, które jadą na grzybobranie pewne niepisane zasady w lesie obowiązują. I tak, będąc w lesie nie powinniśmy hałasować ani śmiecić, co jest dość oczywiste. Mniej oczywistym jest jednak fakt, że bardzo niewłaściwym jest również niszczenie grzybni. Pozwala ona grzybom na dalszy rozwój oraz właściwe pozyskiwanie substancji odżywczych z gleby. Właśnie dlatego powinniśmy uważać podczas zbierania grzybów. Okaz, który chcemy zebrać należy złapać za trzon i delikatnie wykręcić, a nie rwać czy ciągnąć. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko uszkodzenia grzybni.

Równie ważne dla trwałości i bezpieczeństwa grzybni jest także nieniszczenie trujących grzybów. Bezsensowne wyrywanie czy deptanie niejadanych, tzw. psich grzybów to zachowanie nie tylko szkodliwe dla grzybni i całego leśnego ekosystemu, ale zwyczajnie nieetyczne i nieeleganckie.

Powyższy poradnik początkującego grzybiarza to zbiór najbardziej podstawowych, elementarnych porad i zasad przydatnych w trakcie pierwszego grzybobrania, Sezon dopiero się zaczął, więc czasu na zaznajomienie się z tematem zarówno w wersji początkowej, jak i mocniej zaawansowanej jest całkiem sporo. Tak więc – udanych zbiorów!

Loading...

Podobne Artykuły

Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0 udostępnień