Czym zajmuje się hostessa – moje doświadczenia

Hostessa na targu

Czym zajmuje się hostessa? Mamy wakacje, czyli okres intensywnego poszukiwania pracy przez młodzież szkolną oraz studentów. Jednym z popularnych, szczególnie wśród młodych dziewczyn, zajęć jest praca hostessy.

Dziewczyny chcące podjąć pracę w charakterze hostessy często nie wiedzą czym zajmuje się hostessa. Skojarzenia są bardzo różne – może z uwagi na dużą różnorodność zleceń. Hostessa zajmuje się głównie pracą na promocjach oraz prezentacją danych produktów i usług. Do zadań hostessy należy wręczanie zaproszeń lub ulotek, opowiadanie oraz prezentowanie danego produktu lub usługi oraz udzielanie informacji zainteresowanym klientom. Dziewczyny pracujące w charakterze hostess często obsługują targi, bankiety lub konferencje, gdzie ich zadaniem jest witanie gości, wskazywanie im drogi, udzielanie informacji oraz obsługa gości na stanowiskach wystawowych. Często hostessy pracują także jako ankieterki – ich zadaniem jest wówczas zebranie informacji dotyczących zazwyczaj jakości i zadowolenia z produktu lub usługi oraz niezbędnych danych osobowych wykorzystywanych później do celów marketingowych.

Czym zajmuje się hostessa?

Praca hostessy to przede wszystkim nieustanny kontakt z ludźmi. Hostessy powinny więc być towarzyskie, otwarte w kontaktach z innymi, a także kulturalne i sympatyczne. Specyficzny charakter pracy hostessy polega na tym, że to właśnie od jej nastawienia, otwartości oraz umiejętności interpersonalnych zależy odbiór prezentowanej przez nią firmy, kampanii, stanowiska bądź promocji. To z kolei skutkuje zadowoleniem zleceniodawcy, a przecież o to w tym wszystkim chodzi. Niezależnie więc od tego czym zajmuje się hostessa, najważniejszy jest dobry kontakt z ludźmi.

Hostessa – promotorka.

Praca hostessy nigdy nie była w kręgu moich zainteresowań, jednak kiedy pojawiła się możliwość zarobku na wymarzony koncert dla 16-letniej wówczas dziewczyny, nie wahałam się długo. Pierwszym zleceniem, którego podjęłam się jako hostessa, była promocja jednej z pizzerii w mojej rodzinnej miejscowości – pracowałam więc jako hostessa – promotorka. I choć rozdawanie ulotek nie kojarzy się z pracą hostessy, to jednak ogłoszenie, w którym zawierała się ta oferta pracy, tak właśnie zostało zatytułowane. Brzmiało tajemniczo, zważając na moją ówczesną wiedzę na temat tego czym zajmuje się hostessa. Szybko okazało się, że nie chodzi o samo rozdawanie ulotek – musiałam spacerować w firmowej koszulce i na obcasie, zagadywać ludzi, opowiadać o promocjach i polecać ofertę tygodnia. Praca, dla osoby takiej jak ja, czyli uśmiechniętej, otwartej i przede wszystkim bardzo zmotywowanej, była lekka, łatwa i przyjemna. W mgnieniu oka odłożyłam na wymarzony koncert, a z pracy zrezygnowałam dopiero z początkiem roku szkolnego.

Hostessa – ankieterka.

Hostessy na targu

W trakcie kolejnych wakacji więcej zleceń opierało się na przeprowadzaniu ankiet. Jeden z dużych banków przeprowadzał wówczas głośną kampanię dotyczącą profilaktyki i prewencji chorób nowotworowych, w kontekście zachęcania do inwestowania w ubezpieczenie na wypadek choroby. Pracowałam więc jako hostessa – ankieterka. Czym zajmuje się hostessa – ankieterka? Otóż do moich obowiązków należało wówczas przeprowadzaniem ankiet na różnych wydarzeniach i konferencjach towarzyszących kampanii. Praca, z uwagi na dobry wizerunek kampanii, przebiegała dość sprawnie. Trzeba jednak oddać, że zbieranie danych osobowych, szczególnie teraz, po aktualizacji ustawy o ochronie danych osobowych, jest zadaniem wymagającym.

Hostessa na targach.

Po owocnej współpracy przy ankietach polecono mnie kolejnym osobom. Udało mi się więc dostać zlecenie przy dwóch większych wyjazdach na targi. Pierwszy wyjazd dotyczył targów edukacyjnych. Wspominając tamten czas dochodzę do wniosku, że najczęściej zadawanym przez moje koleżanki pytaniem było „czym zajmuje się hostessa na targach?”. Faktycznie, nierzadko praca hostessy kojarzy się dziewczynom właśnie z obsługą stoisk na targach i konferencjach. W moim przypadku po prostu udzielałam informacji i prezentowałam ofertę jednej z ogólnopolskich szkół językowych. Praca nie należała do trudnych, dużym ułatwieniem, w przeciwieństwie do ankiet czy ulotek, było to, że osoby zainteresowane same podchodziły do stanowiska mojej pracy. Minusem tego typu zajęcia jest specyficzny dress-code. Pracując jako hostessa na targach trzeba pamiętać o eleganckim ubraniu oraz szpilkach, w których trzeba wytrzymać wiele godzin.

Hostessa

Agencje hostess.

Jeśli myślisz o rozpoczęciu pracy w charakterze hostessy, w internecie znajduje się wiele ofert pochodzących bezpośrednio od zleceniodawców. Obecnie jednak popularne są agencje hostess, w których przede wszystkim odpowiednio Was poinstruują i wytłumaczą czym zajmuje się hostessa. To właśnie w agencjach warto poszukać zleceń jeśli dopiero zaczynamy – dzięki temu pozostawimy profesjonalistom również kwestie umów, rozliczeń i doboru zleceń.

W okresie liceum zajmowałam się jeszcze kilkoma zleceniami w obszarze promowania, ankietowania oraz prezentowania ofert jako hostessa. Szczególnie w okresie wakacyjnym, była to dla mnie nie tylko możliwość zarobku dodatkowych pieniędzy, ale także poznania wielu ciekawych ludzi oraz zdobycia doświadczenia. Mając 19 lat posiadałam bogate względem moich kolegów i koleżanek CV, co bardzo pomogło mi dostać dobrą pracę na początku moim studiów. Jeśli więc jesteś uśmiechnięta, towarzyska i lubisz poznawać nowych ludzi, pomyśl o pracy hostessy.

Loading...

Podobne Artykuły

Poprzedni Wpis Następny Wpis

Komentarze

  • Tomek
  • 2 sierpnia 2019
  Odpowiedz

  Praca hostessy to fajne zajęcie dla dziewcząt, można sobie dorobić, poznać ludzi. Poza tym pracy jest teraz dużo, można przebierać w zleceniach. Dobre zajęcie dla studentek, masz wolne to idziesz popracować na kilka godzin.

  • Zuza
  • 3 sierpnia 2019
  Odpowiedz

  Też dorabiałam jako hostessa w liceum i szczerze polecam – mogłam dzięki temu w ciągu roku mieć na swoje wydatki, a nawet odłożyłam na super wakacje 🙂

  • Eliza99
  • 5 sierpnia 2019
  Odpowiedz

  Też pracowałam jako hostessa, ale krótko, bo znalazłam ogłoszenia w sieci a zleceniodawca mi nie zapłacił. Od września zamierzam zgłosić się pod agencji, żeby więcej nie dac się oszukać!

   • KaroAr
   • 6 sierpnia 2019
   Odpowiedz

   Totalnie się zgadzam. Jeśli chcesz pracować jako hostessa to tylko w dobrej agencji gdzie masz odpowiednie umowy i warunki 🙂

  • Ala18
  • 28 sierpnia 2019
  Odpowiedz

  pracowałam jako hostessa całe wakacje i zamierzam brać zlecenia tez w roku szkolnym w weekendy bo bardzo mi się spodobała ta praca, no i dodatkowa kasa zawsze się przydaje 😀

 1. Pingback: Praca na wakacje dla młodzieży – czy warto?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0 udostępnień