Co powinien wiedzieć student szukający pracy czyli rodzaje umów dla studentów.

Zawarcie umowy o pracę

Zarówno studenci dzienni, jak i zaoczni bardzo często w trakcie nauki podejmują pracę. Masa ofert pracy skierowanych do studentów wiąże się z koniecznością wybrania dla siebie korzystnej umowy. Jakie rodzaje umów kieruje się do studentów?

Umowa – zlecenie.

Czyli w zasadzie najbardziej popularny rodzaj umowy oferowany studentom. Umowa-zlecenie jest zwolniona ze składek ZUS, dzięki czemu staje się korzystna zarówno dla studenta, który więcej zarobi “na rękę”, jak i pracodawcy, który nie musi odprowadzać składek za pracownika. Jedyny koszt odejmowany od naszego wynagrodzenia to standardowy podatek. Decydując się jednak na umowę-zlecenie musimy być świadomi, że ten rodzaj umowy nie uwzględnia płatnego urlopu ani nie chroni przed zwolnieniem. Bardzo ważne jest też, aby dokładnie przeczytać całą umowę – brak zapisu o wynagrodzeniu sprawia, że umowa staje się nieodpłatna i nie możemy wówczas domagać się od pracodawcy wypłaty wynagrodzenia.

Umowa o dzieło.

Umowa o dzieło to kolejny, bardzo popularny wśród studentów typ umowy. Zleceniobiorca zobowiązuje się do wykonania konkretnego dzieła w określonym czasie, dlatego bardziej niż sam sposób pracy liczy po prostu jej efekt. Z uwagi na ścisłe terminy zawarte w umowie o dzieło wszelkie opóźnienia, spowodowane np, egzaminami lub chorobą, nie są respektowane.

Z drugiej strony umowa o dzieło, podobnie jak umowa-zlecenie, jest wolna od składek ZUS. Zleceniodawca odprowadza jedynie podatek, który nierzadko może jeszcze zostać pomniejszony o koszty przychodu związane z przekazaniem praw autorskich. Ten rodzaj umowy poleca więc się studentom działającym w branży twórczej, tworzący np. grafiki, projekty stron, artykuły itp.

Podpisanie umowy

Umowa o pracę tymczasową.

Ten rodzaj umowy jest dla studentów bardzo korzystny z uwagi na elastyczność. Agencje pracy tymczasowej zatrudniają studentów na ¾, ½ a nawet ¼ etatu, dzięki czemu studenci mogą pogodzić pracę z zajęciami na uczelni.

Umowę o pracę tymczasową zawiera się najczęściej w wakacje, kiedy etatowi pracownicy są na urlopach. Co więcej, studenci zatrudnieni na okres powyżej miesiąca mają prawo do dwóch dni płatnego urlopu. Mogą również uzyskać wynagrodzenie za okres przebywania na zwolnieniu lekarskim, jeśli tylko w odpowiednim czasie przedstawią zaświadczenie od lekarza.

Studenci zatrudniani przez agencje pracy tymczasowej otrzymują takie samo wynagrodzenie jak pozostali pracownicy. Nierzadko agencje nawet podwyższają płace dla tymczasowo pracujących studentów, celem zachęcenia ich do dłuższej współpracy.

Studenci podejmujący pracę powinni pamiętać, że choć ilość rodzajów umów, jakie oferują pracodawcy może zniechęcać, to jednak stanowią one niepodważalną gwarancję wypłaty wynagrodzenia. Podpisywane umowy należy czytać bardzo dokładnie i ze zrozumieniem oraz szczegółowo przeanalizować płynące z nich korzyści. Mimo wszystko bezpieczniej jest polegać na podpisanym dokumencie, niż porozumieniu ustnym, które może okazać się bardzo nieopłacalne w skutkach.

Loading...

Podobne Artykuły

Poprzedni Wpis Następny Wpis

Komentarze

  • Wojtek00
  • 4 sierpnia 2019
  Odpowiedz

  Mam 21 lat i pracowałem już na UZ i umowę o dzieło, ale nie słyszałem nigdy o umowie tymczasowej. Brzmi ciekawie, muszę się temu lepiej przyjrzeć

   • Darekk
   • 5 sierpnia 2019
   Odpowiedz

   Teraz ma być jakaś zmiana dla studentów pracujących na różne umowy ale dokładnie nie wiem o co chodzi, może o tym jakiś artykuł?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0 udostępnień