Miód naturalny – właściwości i zastosowanie.

Miód

Miód naturalny to bogactwo cennych składników i źródło zdrowia. Dodawany do herbaty czy mleka, nałożony na kanapkę czy stanowiący bazę maseczek i peelingów skutecznie poprawia kondycję naszego organizmu, skóry i włosów. Dlaczego warto stosować miód w codziennej diecie i pielęgnacji?

Miód naturalny stanowi źródło wielu cennych dla naszego zdrowia i wyglądu składników odżywczych. Poszukując dobrej jakości miodu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na zawartość naturalnego miodu w produkcie, który chcemy kupić. Uśmiechnięta pszczółka na etykiecie słoika nie stanowi gwarancji naturalności znajdującego się w nim miodu. Sztuczny miód bowiem ani odrobinę nie poprawia jakości pracy naszego organizmu czy
kondycji skóry.

Miód i jego właściwości zdrowotne

Prawdziwy miód to kopalnia cennych składników i minerałów. Wysoka zawartość witamin takich jak A, B1, B2, B6, B12 czy C skutecznie wzmacnia nasz układ odpornościowy i reguluje pracę organizmu. Węglowodany, olejki eteryczne, kwas foliowy, białka – wszystko to i wiele innych cennych substancji znajdziemy właśnie w naturalnym miodzie. Mówi się, że wszystkich korzystnie działających na nasz organizm składników zawartych w miodzie jest około 300.

Niezwykle korzystnym, jeśli chodzi o właściwości, jakie wykazuje naturalny miód jest odżywianie i wspomaganie pracy serca. U osób mających problemy z sercem, widoczne osłabienie jego pracy, zaleca się spożywanie miodu w codziennej diecie.

Plaster miodu

Czym jest miód?

Jak właściwie powstaje miód? Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że ta słodka, naturalna substancja produkowana przez pszczoły nie powstaje tylko i wyłącznie za pośrednictwem nektaru roślinnego. Pszczoły pozyskują bowiem miód również z wydzielin owadów, takich jak mszyce lub czerwce, które wysysają z soki żywych części roślin. Robotne owady mieszają go następnie z różnymi substancjami własnymi, odwadniają i odkładają w plastrach aby miód dojrzał. Cały proces, w zależności od rodzaju, trwa zwykle kilka miesięcy.

Miód kwiatowy

Najpopularniejszym rodzajem miodu jest miód kwiatowy (nektarowy). Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj miodu pozyskiwany jest z nektaru różnych roślin i kwiatów. W Polsce najpopularniejszymi roślinami, z których pozyskuje się nektar do produkcji miodu jest lipa i rzepak.

Miód lipowy w stanie płynnym ma kolor żółty, który po skrystalizowaniu brunatnieje. Wyczuwalny jest aromat lipy, w smaku jest z kolei wyrazisty, z lekką goryczą. Ten rodzaju miodu poleca się osobom, które często się stresują i mają problemy na tle nerwowym. Korzystnie wpływa również na pracę układu krążenia, serca oraz górnych i dolnych dróg oddechowych.

Rodzaje miodu

Miód rzepakowy to miód o bladym, słomkowym kolorze, który wyjątkowo szybko ulega krystalizacji. W stanie stałym przybiera barwę kremową lub niemal białą. Da się wyczuć delikatny zapach rzepaku, który z czasem jednak słabnie. Charakteryzuje się wyjątkowo słodkim smakiem. Miód rzepakowy wspomaga pracę wątroby, serca i naczyń wieńcowych. Wysoką skuteczność tego rodzaju
miodu notuje się w przypadkach zapaleń górnych dróg oddechowych. Przyłożenie miodu rzepakowego w miejscu dotkliwego poparzenia skóry zapobiega pojawieniu się bolesnych pęcherzyków i rozwojowi
zakażenia.

Równie popularny ze względu na charakterystyczne działanie i wygląd jest również miód gryczany, pozyskiwany z kwiatów gryki. Miód gryczany ma ciemnobrunatny kolor, który wystawiony na dobrze nasłonecznione miejsce, zmienia barwę na niemal czarną, co czyni go jednym z najciemniejszych rodzajów miodu. Wybija się tu silny aromat gryki, w smaku jest z kolei lekko piekący, słodki i ostry. Miód gryczany wykazuje działanie odtruwające, a także w dużym stopniu wspomaga pracę układu krążenia i wątroby. W kategorii miodów kwiatowych miód gryczany uważany jest za najbardziej wartościowy i korzystny dla zdrowia.

Miód spadziowy

Miód spadziowy produkowany jest ze spadzi, czyli wydzieliny obecnej na liściach i igłach. Substancja ta powstaje wskutek wydzielania przez owady, żywiące się sokiem roślinnym, płynu zawierającego przede wszystkim cukier, którego nie są one w stanie przyswoić. Słodka wydzielina wabi pszczoły, które zbierają ją z liści i igieł, transportują do ula i przerabiają na miód spadziowy. Ten rodzaj miodu, z uwagi na specyficzny proces produkcji, charakteryzuje się silnym aromatem drzew liściastych i iglastych. Miód spadziowy liściasty polecany jest osobom mającym problemy z nerkami i drogami moczowymi, z kolei miód ze spadzi iglastej dobrze działa na drogi oddechowe, zaparcia i biegunki. Co ciekawe, spadź nie występuje w Polsce corocznie, dlatego ten rodzaj miodu jest jednym z najdroższych.

Naturalny miód

Jak wybrać dobry miód?

Miód naturalny będzie charakteryzował się m. in. nierównomiernym rozpuszczaniem się w wodzie. Po zakupie miodu warto więc wykonać test. W szklance wody rozpuść łyżeczkę miodu – jeśli rozpuści się szybko i równomiernie oznacza to, że miód jest sztuczny.

Dobrym sposobem na odróżnienie miodu sztucznego od prawdziwego jest także wylanie łyżeczki płynu na talerz. Jeśli ścieka równomiernie, układając się w tzw. stożek, możesz mieć pewność, że miód, który kupiłeś, jest naturalny. Miód sztuczny będzie bowiem rozlewał się na talerzu.

Każdy rodzaj miodu posiada szczególnie, charakterystyczne dla siebie właściwości. Miód naturalny, niezależnie od rodzaju, zawsze będzie korzystnie wpływał na nasze zdrowie i samopoczucie. Cierpiąc na konkretne dolegliwości warto jednak zakupić ten rodzaj miodu, który będzie dostosowany do naszych potrzeb i oczekiwań oraz dedykowany naszym problemom zdrowotnym.

Najważniejszym jest, aby miód, który wybieramy był naturalny, bowiem tylko taki z pewnością wpłynie korzystnie na nasze zdrowie.

Loading...

Podobne Artykuły

Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0 udostępnień